Recliners
-
Side-Swipe PC9140525 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)Fully upright or completely stretched out is how this traditional-inspired rocker recliner caters to the art of relaxation. Super soft mocha-colored upholstery and sumptuous cushioning—made all the more indulgent with pillow top arms—cradles you in comfort from head to toe.
$489.95
$829.95
Save $340.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Side-Swipe |
| Motion Type | Manual |
| Style | Traditional |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Mocha |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• Pull tab reclining motion • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester chenille upholstery • Gentle rocking motion |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 18 inch(es) / 45.72 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Height | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 98 lb(s) / 44.45 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 32 inch(es) / 81.28 cm |
| Height | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Depth | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Weight | 102.01 lb(s) / 46.27 kg |
| Volume | 23.46 cu. ft. / 0.66 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052934014 |
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this full sofa sleeper invites you to say + More
-
$4,549.95
Save $1,900.00
$2,649.95
Modmax 92102S49 5 pc Double Chaise with Audio Consoles
(Sectionals - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Small-scale style, tailored to perfection. This sofa echoes retro aesthetics with warm caramel faux leather, + More
-
Sincere in its styling, this reclining loveseat invites a relaxed sensibility into your space. Its neutral + More
-
Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This super chaise is a reflection of your transitional + More
-
Fresh yet classic. That’s the beauty of this ottoman. Dressy and also soft to the touch, its organic + More
-
$859.95
Save $360.00
$499.95
Braydunn A3000820 Swivel Glider Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel Glider)Settle into the buttery softness of this accent chair. Upholstered in a combination of rich espresso brown + More
-
Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
-
Fully upright or completely stretched out, this traditional-inspired reclining loveseat caters to the art of + More
-
$1,419.95
Save $590.00
$829.95
Side-Swipe PC9140589 Reclining Sofa with Drop Down Table
(Sofas - Stationary)Fully upright or completely stretched out, this traditional-inspired reclining sofa caters to the art of + More
